Tartak KORA oferuje:Kora tartak


Pełny asortyment drewna konstrukcyjnego:

  • kompletne więźby dachowe cięte na wymiar
  • belki, łaty, kontr łaty
  • tarcicę sosnową o różnych grubościach i przeznaczeniu


Wszystkie elementy konstrukcyjne są ostrokrawężne i precyzyjnie docięte na wymiar z dokładnością do 1 mm, co znacząco ułatwia i przyspiesza montaż więźby.

Produkowane przez nas konstrukcje dachowych, wykonywane są z sosny – gatunku drewna o najwyższych właściwościach konstrukcyjno – wytrzymałościowych wg normy PN-EN 338.

UWAGA! Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze więźby dachowej?

Chyba każdy z nas, budując dom chciałby, aby materiały z których go budujemy były najlepszej jakości.

Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze więźby dachowej?

Gatunek drewna – ze stosowanych powszechnie gatunków drewna, najlepsze właściwości konstrukcyjno-wytrzymałościowe posiada sosna. Zgodnie z polską normą PN-EN 338, drewno konstrukcyjne o takich samych parametrach jakościowych (sękatość, krzywizny, skręt włókien, gęstość itp.), sosna zaliczana jest do najwyższej klasy C27, świerk do klasy C24, a jodła do najniższej – C18.

Jakość wykonania konstrukcji – dokładność wymiarowa, ostrokrawężność.

Cechy te wpływają na szybkość i dokładność montażu, a w efekcie na stabilność i trwałość całej konstrukcji dachu.

Impregnacja – Drewno w Polsce najczęściej impregnuje się metodami powierzchniowymi dlatego, że są tanie i łatwe do zastosowania. Jednak nie wszystkie metody powierzchniowe są wystarczająco skuteczne, by stosować je do zabezpieczania więźby dachowej.

Malowanie i natrysk są najmniej skuteczną metodą zabezpieczania drewna, gdyż w metodach tych impregnat nanoszony jest tylko powierzchniowo.

Skuteczność kąpieli i impregnacji przez zanurzenie jest wyższa, jednak nie daje gwarancji długotrwałej skutecznej ochrony drewna, ponieważ impregnat pokrywa jedynie powierzchnię drewna i jest podatny na wymywanie.

Jeśli wymagamy, by drewno było nasycone do dużej głębokości, stosuje się najbardziej skuteczną metodę próżniowo-ciśnieniową. Metoda ta polega na wykorzystaniu zjawiska osmozy. Zmieniając warunki ciśnienia w otoczeniu drewna powodujemy, że impregnat sam wciska się w przestrzenie międzykomórkowe w całej podatnej na uszkodzenia objętości drewna. Trwałość tak zabezpieczonego surowca sosnowego w warunkach narażenia na deszcze, mrozy, wysychanie itd. (wyroby ogrodowe) to 20 lat. Jako więźba, pod dachem, w warunkach w miarę stabilnych i suchych to drewno jest praktycznie niezniszczalne!

Skontaktuj się z nami, podaj wykaz elementów dachu, a otrzymasz kompletną wycenę.


Elementy konstrukcyjne dla budownictwa szkieletowego:

  • podłogi
    • podłogi łączone do wewnątrz
    • podłoga ryflowana (tarasowa)
  • tarcica nieobrzynana stolarska
  • impregnacja ciśnieniowa


Impregnacja metodą ciśnieniowo – próżniową stanowi najskuteczniejszą formę zabezpieczania drewna przed czynnikami zewnętrznymi. Impregnat jest niewymywany przez wodę – nie należy więc obawiać się, że podczas składania konstrukcji dachowej zostanie on wymyty przez deszcz – jak ma to miejsce w przypadku innych metod impregnacji takich jak malowanie pędzlem czy zanurzenie.

Do impregnacji ciśnieniowej stosujemy sprawdzony, uznany na całym świecie, niemiecki środek WOLMANIT CX-10, który całkowicie i skutecznie zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci, grzybami, pleśnią czy owadami, nie posiada szkodliwego dla zdrowia chromu oraz posiada wszystkie niezbędne atesty (Państwowego Zakładu Higieny – nr B-1679/94, Instytutu Techniki Budowlanej – nr 546/94 oraz Instytutu Technologii Drewna – nr 1/ITD./94).

Zapraszamy!

Oferujemy atrakcyjne ceny, a przy większych zamówieniach możliwość dodatkowych upustów!